Když si pořídíme psa, měli bychom předem vědět, jaké krmení by měl dostávat. Je dobré se informovat od bývalého majitele, na co byl pes zvyklý. Jestli nebyl na granule zvyklý, neměli bychom jeho stravu měnit najednou, ale postupně, a to tak, že je budeme postupně přimíchávat do vařeného jídla. Je možné také granule zalít vývarem nebo dochutit něčím, co pejskovi voní nebo chutná. Náhlá změna potravy mu může způsobit trávicí problémy.
Granulíje spousta druhů a nemusí mu chutnat zrovna ty, které jsme koupili, i když můžou být kvalitní. Vybíráme je podle věku a velikosti psa. Malý pes potřebuje menší granule s vyšším obsahem bílkovin a tuků, a větší pes potřebuje větší granule s nižším obsahem bílkovin a tuků. Navíc by měly být obohacenyvýživou na klouby. Kvalitní granule by měly být obohaceny o vitamíny a minerály. Pokud krmíme jen granulemi, vždycky dbáme, aby v misce stále byly. Ke granulím je nutností dostatek vody.
Štěňataby měla dostávat stravu třikrát denně, zhruba po půl roce by stačilo jen dvakrát, od jednoho roku alespoň jednou denně. Dbáme, aby bylo potravy tak akorát, aby pejsek byl v dobré kondici a neměl nedostatek nebo zbytečně moc nepřibral. U malých a středních plemen můžeme dospělého psa krmit jen jednou denně. U trpasličích a naopak obřích plemen raději rozdělíme potravu nadvakrát. Tato plemena jsou také náročnější na kvalitu krmiva.
Pokud už je pes dospělý, měl by dostat tolik granulí, kolik potřebuje. To bývá podmíněno i ročním obdobím. Jako příklad, menší pes, který je chovaný v bytě a jedinou jeho aktivitou jsou procházky, moc energie nevydá a mohla by mu stačit potrava méně bohatá na proteiny. Služební, sportovní nebo lovecký pes musí mít zvýšený obsah proteinů aštěňata, březí feny a trpasličí plemena musí mít stravu s ještě vyšším obsahem proteinů. Pamatujme, že správná strava má velký význam na kvalitu a délku života našeho psa.
Nezařazené