Poklady na půdě ukryté
Kdo měl někdy možnost procházet se starou půdou nebo sklepem, jistě potkal řadu zajímavých a historických kousků. Zaprášené kusy nábytku, krabic, starých truhel a dalších drobnějších předmětů. Někdy se zde najít opravdu krásné kousky, které mohou mít krom té citové, i nebývalou historickou hodnotu. Po starých zachovalých věcech bývá velká poptávka. Není pak překvapením, když se třeba pěkná starožitná komoda prodá i za několik desítek tisíc korun. Cena samozřejmě závisí jak na zachovalosti, tak i na období, z kterého pochází. Na půdě se skutečně dají najít nečekané poklady.
Starožitnosti
Starožitnosti, jinak také zvané antikvity či mobiliář jsou předměty s různou uměleckou, řemeslnou, průmyslovou či dějinnou hodnotou. Jejich stáří by mělo být více než 50 let, ovšem velmi záleží na konkrétním odvětví. Mají různou uměleckou či historickou hodnotu. Mohou to být předměty ručně vyráběné, ale i klidně i výrobky z různých továren a manufaktur. Obvykle se čile obchoduje s obrazy, šperky, nábytkem, sochami, sklem či zachovalými oděvy, kroji a uniformami.
Pokud jsou některé předměty poškozené nebo neúplné, lze je obvykle restaurovat. Restaurátorství má na našem území dlouho tradici. Odborné restaurování a konzervace probíhá podle přísných pravidel a smí jej vykonávat pouze vysokoškolsky školení restaurátoři s licencí. Je velmi užitečné, pokud se z historických pramenů podaří získat fotografie, plánky či jiné cenné dokumenty. Podle nich je pak možné zrestaurovat sochy či jiná díla umělecké hodnoty do původních stavů. Často se při tom používá i dobových postupů a hledají se původní materiály (například konkrétní druh dřeva nebo kamene). S cennými historickými předměty obchodují starožitníci. Bývají proškolení v konkrétních oborech, někteří mají i vysokoškolské vzdělání. Poté mohou získat i certifikát soudní znalce.